Chwile w podróży

Udostępnij:

03 stycznia 2025
Kolosy Memnona Egipt

Kolosy Memnona

Kolosy Memnona – tajemniczy strażnicy Teb

Kolosy Memnona to dwa gigantyczne posągi stojące na zachodnim brzegu Nilu w pobliżu Luksoru. Te imponujące kamienne figury, przedstawiające faraona Amenhotepa III, są jednymi z najstarszych i najbardziej fascynujących zabytków starożytnego Egiptu. Mimo że od tysięcy lat podziwiane przez podróżników, wciąż skrywają wiele tajemnic.

Historia Kolosów Memnona

Posągi zostały wzniesione około 1350 roku p.n.e. jako część kompleksu grobowego Amenhotepa III, jednego z najpotężniejszych władców XVIII dynastii. Świątynia, do której prowadziły, była jedną z największych w Egipcie, ale niestety została zniszczona przez powodzie i trzęsienia ziemi. Kolosy, wykonane z jednego bloku kwarcytu sprowadzanego z Gizy, przetrwały próbę czasu i do dziś witają turystów odwiedzających Dolinę Królów.

Tajemnica „śpiewających” posągów

W starożytności podróżnicy donosili, że o wschodzie słońca jeden z posągów wydawał tajemnicze dźwięki przypominające śpiew. Zjawisko to było interpretowane jako głos mitycznego bohatera Memnona, który według greckiej legendy został zabity podczas wojny trojańskiej i przemieniony w posąg. Dźwięki te były prawdopodobnie wynikiem zmian temperatury i mikropęknięć w skale, jednak zanikły po renowacji kolosa przez cesarza Septymiusza Sewera w III wieku n.e.

Kolosy Memnona Egipt

Kolosy Memnona Egipt

Kolosy Memnona - zwiedzanie

  • Lokalizacja: Kolosy znajdują się niedaleko Luksoru, przy drodze prowadzącej do Doliny Królów.

  • Godziny otwarcia: Całodobowo, wstęp wolny.

  • Najlepszy czas na wizytę: Rano, gdy światło wschodzącego słońca podkreśla monumentalność posągów. Niestety to można osiągnąć podróżując samodzielnie, ponieważ zorganizowane wycieczki przeważnie majaten punkt zwiedzania popołudniu.

  • Wskazówki: To idealne miejsce na krótką przerwę w drodze do innych zabytków zachodniego brzegu Nilu.

Podsumowanie

Kolosy Memnona to nie tylko świadectwo potęgi starożytnego Egiptu, ale także fascynujący element mitologii i historii. Choć świątynia Amenhotepa III już nie istnieje, te majestatyczne posągi wciąż przypominają o dawnym splendorze faraońskiego państwa. Posągi są ogromne, człowiek stojąc przy nich czuje się taki mały. Można powiedzieć, że Egipcjanie do perfekcji opanowali stawianie monumentalnych posągów i budowli, które wytrzymały tyle tysięcy lat.

Chwile w Podróży

Poznaj ciekawe miejsca

© 2025 chwilewpodrozy.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody chwilewpodrozy.pl zabronione.